Facebook ve Twitter hesaplarınızı korumanın yolu

Facebook ve Twitter hesaplarınızı korumanın yolu

 

Facebook ve Twitter’da can sıkan, virüs yayan uygulamalardan kurtulmak sadece üç tıka bakar. Yani ‘ayarlar’ oradan da ‘uygulamalar’ sekmesine girin ve şüphelendiğiniz uygulamaları kaldırın.

 

Bir de Twitter kullanıcılarının çokça şikayet ettiği virüs mesajlarına dikkat edin. Kullanıcıların çoğu her gün onlarca virüslü mesaj yüzünden gerçek mesajları görememekten şikayetçi. Mesajı gönderen kendisini Twitter çalışanı gösterip hesabın tehlikede olduğunu yazıyor. Sakın inanmayın ve o linklere tıklamayın. Her şeyi yazdım. Aşağı doğru okursanız baya bir şeyler var.

 

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARINIZ NE KADAR GÜVENLİ?

 

Dünya genelinde sosyal medya kullanım oranı oldukça yüksek. Facebook’un Mart ayında açıkladığı istatistiğe göre dünya çapında 1.94 milyar aylık aktif kullanıcısı var ve her saniyede 5 yeni hesap oluşturuluyor. Twitter’ın ise aylık 328 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Ancak sosyal medya platformlarında bulunan hesapların çoğu güvenlik bakımından zayıf bulunuyor. Öncesinde yalnızca e-posta adresi ile hesap oluşturabiliyorken artık e-posta, telefon hatta bazen de kimlik belgesi istenebiliyor. Bu güvenlik uygulamaları başlamadan önce oluşturulan hesaplarda güvenlik zafiyeti bulunmaktadır. Dolayısıyla bu dikkate alınıp hesabınızın güvenlik ayarlarını gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

 

HESAPLARINIZI NASIL KORUMAYA ALIRSINIZ?

 

Facebook için;

 

Ayarlardan ‘Uygulamalar’ sekmesine girerek güven vermeyen bilmediğiniz uygulamaları kaldırın ardından ‘Güvenlik ve Giriş’ sekmesinden ‘İki faktörlü kimlik doğrulaması’ seçeneğini aktif hale getirin. Bu özellik hesabınıza giriş yaparken telefonunuza kodu SMS yollayarak sizden başka birinin giriş yapmasını engelliyor.

 

Twitter için;

 

Twitter’da yapılması gereken ayarlar da Facebook’takine benzer. Hesabınızda ayarlar ve gizlilik bölümünden hesap sekmesine giriş yaparak, ‘Güvenlik’ başlığı altında bulunan ‘Giriş isteklerini doğrula’ seçeneğini aktif hale getiriyoruz. Hesabınıza giriş yaparken gerekli olacak kodu Twitter, SMS olarak telefonunuza gönderecektir.

 

TWİTTER’DA VİRÜSLÜ MESAJLARA DİKKAT! O LİNKLERE TIKLAMAYIN

 

Twitter hesaplarına DM (Direct Message) yoluyla gelen mesajlara dikkat edilmesi gerekiyor. ‘Twitter’ veya ‘Security Turkey' adı ile kullanıcılara mesaj gönderiliyor. Mesajda hesabınızın güvende olmadığı söyleyerek mesajın sonunda kısaltılmış virüslü bir link eklerler. Bu mesajdaki linke sakın tıklamayın! Çünkü virüs. Twitter, sakıncalı gördüğü durumlarda kullanıcılara Direct Message yoluyla asla ulaşmaz. Twitter her zaman mail üzerinden iletişim kurar ve herhangi bir link de göndermez.

 

(Abdulkadir Mercanoğlu-Dijital Medya Uzmanı)

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN:

 

https://twitter.com/KadirMercanoglu

 

https://www.facebook.com/KadirMercanoglu

 

https://www.instagram.com/kadirmercanoglu/