Sosyal medya bağımlılığı tehlikesi

Sosyal medya bağımlılığı tehlikesi

Günümüzde genç yaşlarda sosyal medya kullanımı pik yapmış bir seviyede ve her genç sosyal medya bağımlılığı tehlikesi ile karşı karşıyadır. Peki genç yaşlarda sosyal medya kullanımı neden bu kadar çoktur ve nasıl önüne geçilir? Karşılaştığımız sorunlara beraber göz atalım ve çözüm önerilerini sıralayalım!

 

Genç yaşlarda sosyal medya kullanımının çok olmasının en önemli nedeni arkadaş ortamında yer alan haberleri, bilgileri, fotoğrafları, her çeşit durumu biran önce öğrenilmek istemesi ve arkadaş çevresinin kullandığı her uygulamayı kendisi de kullanmak için içinde beliren isteğin oluşmasıdır. Yani çevrede gördüğü her şeyi kendinde uygulamak istemesi ve birçok ruh halini bu platform uygulamaları üzerine yansıtmalarıdır.

 

Genç yaşlarda sosyal medya Kullanımının önüne nasıl geçilir?

 

Genç yaşlarda sosyal medya kullanımının önüne geçmek o genci, tamamen tüm platformlardan koparmak yerine planlı bir şekilde zaman kısıtlaması yapmak gerekir. Alışkın olduğunuz bir haraketi bir anda yapmamaya zorlanılmak nasıl bir tepki verdirir? İşte gençlerimiz de sosyal medyadan bir anda kurtulamamakta ve buna da gerek görmediklerini açıkça dile getirmektedirler.

 

Uygulanılabilir en uygun yöntem platformlarda geçirilen süreyi her gün bir miktar daha kısmaktır. Örneğin bir genç telefonda beş saatini harcıyorsa ilk hafta için bu dört saate, ikinci hafta için üç saate,üçüncü hafta için iki saate düşürülebilir. Eğer ki genç bu sosyal medya kullanımı düşüşünün getirdiği artıları fark edebilirse kendiliğinden bu süre kullanımı tabana kadar inecektir. Uyguladığımız yöntem doğal bir yöntem olup bireyin farkındalık oluşturarak davranışlarını kontrol altına almasıdır.

 

Genci sosyal medya kullanımında çok da darlamamak gerekir çünkü sosyal medya doğru kullanıldığı takdirde her birey için faydalıdır. Önemli olan bu faydayı bilmek, anlamak, bu doğrultuda ilerlemektir.